09
Kas

Mimari Çizim Nedir?

Mimari Çizim Nedir?

Mimari çizim, proje sahiplerinin fikirlerini somutlaştırmak için yapılan işlemlerden biridir. Hayal edilen projenin gerçekleştirilebilmesi amacıyla yapılır. Çizimler, gelişen teknoloji sayesinde gün geçtikçe daha profesyonel aşamalarda gerçekleşir. Ölçekli bir şekilde yapılan mimari çizimler, ayrıntı içeren tasarımlarda büyük önem taşır. Mimari çizimlerde ayrıntılı bölmelere sahip olan kağıtlar kullanılır. Bu sayede kesitler, daha belirgin bir şekilde yapılır.

Mimari çizimler kağıt üzerinde yapılabildiği gibi bilgisayar üzerinde de yapılabilmektedir. Tasarım aşaması sona eren yapının iki ya da üç boyutlu olarak çizim aşaması gerçekleşir. Yapılan çizimlerin anlaşılabilmesi için çizim standartları altında ilerlemesi gerekir. Çizimde yer alan çizgi kalınlıkları zemin, duvar, döşeme gibi unsurlarda değişiklik gösterir.

Mimari Çizim Süreci Nasıl İşler?

Mimari çizim, projenin başarılı bir şekilde ortaya çıkarılabilmesi için en önemli noktalardan biridir. Proje çizim yaparken aşamalar şeklinde devam edilir. Çizim için farklı mimarlar ile görüşme yapılabilir. Mimar seçiminden sonra hayata geçirilecek olan proje ve örneklerin incelenmesi yapılır. Müşterinin ihtiyaçları her zaman ön planda yer alarak tüm koşulların gözden geçirme işlemi yapılır.

Yapının iç dekoru için çizimler yapılacaksa odalara uygun yükseklikte mobilyalar üzerinden yapılır. Ön tasarım aşamasında şemalar belirlenir. Mimar tarafından projenin uygulamaya hazır hale gelebilmesi için çizim işlemi de gerçekleşir. Mimari çizimde en önemli nokta çizimin anlaşılabilir biçimde olmasıdır.

Mimari Çizim Tekniğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Her teknikte olduğu gibi mimari çizimlerde de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Yapılan çizim plan, görünüş ve kesitler olarak düzen içinde gerçekleştirilmelidir. Çalışma müşteri için özgün bir şekilde yapılmalıdır. Kullanılan teknik çizimin mimari yapıya uygun olmasına dikkat edilmelidir. İç mekanda kat planları çizimde net bir şekilde yer almalıdır.

Mimari çizim müşteri tarafından da anlaşılabilmesi için bilgisayarlı çizim kullanılabilir. Duvarlar, kolonlar, kapı ve pencereler çizim üzerinde yer alması gereken en önemli noktalardan biridir. Düzen ve plan içinde ilerleyen mimari çizimde herhangi bir sorun meydana gelmez. Decomes Mimarlık profesyonel mimarları ile en başarılı çizim işlemini gerçekleştirir. Hayalinizi süsleyen evinizi değiştirmek için sizler de firmamızdan yararlanabilirsiniz.