İzmir Peyzaj Mimarı
28
Ağu

İzmir Peyzaj Mimarı

İzmir Peyzaj Mimarı

İzmir peyzaj mimarı, dış mekan alanlarını, parkları ve bahçeleri, sitelerin bina dışındaki havuz, köprü, kemer ve tüm geçiş alanlarını tasarlayan kişidir. Mimarlar; evinizi, başınızın üzerindeki çatıyı tasarlarken, peyzaj mimarları açık gökyüzünü görebilmeniz için araziyi maksimuma çıkarır. Konut ve peyzaj mimarisi el ele gider ve birlikte çalışarak içte ve dışta güzel, işlevsel yaşam alanları yaratır.

Peyzaj tasarımının da tıpkı evler gibi stil trendleri vardır. Bu nedenle mimar ve peyzaj mimarının çit, kaldırım taşı ve bitki seçimi gibi öğeleri entegre ederek iş birliği yapması gerekir. Örneğin, bir manolya ağacı, Zanaatkar tarzı bir evin ön bahçesinde tam olarak evde görünebilirken, bir palmiye ağacı, yüzyılın ortasındaki modern bir konut için daha uygun görünebilir.

İzmir Peyzaj Mimarı
İzmir Peyzaj Mimarı

Peyzaj Mimarlığı Nedir?

Mimarlar evin kat planına odaklanırken, peyzaj mimarları arazinin topoğrafyasını, manzarayı ve iç ve dış mekanlar arasındaki akışı vurgulamak için peyzaj planını tasarlar. İstinat duvarları, pergolalar ve verandalar dahil olmak üzere sert peyzaj özellikleri planlıyorlar. Ayrıca peyzaj mimarları, yeni çalılar ve çiçekler ekleyerek ve mevcut ağaçlarla çalışarak bir yumuşak peyzaj planı oluşturur. Son olarak peyzaj mimarları, tasarımların uyumlu ve birlikte akmasını sağlamak için konut mimarlarıyla iş birliği yapar.

İzmir peyzaj mimarı, konut mimarlarıyla birlikte çalışır. Mimar, evi ve havuzu en iyi manzara ve enerji verimliliği sağlayacak şekilde konumlandırmaya odaklanırken, peyzaj mimarı da bitkiler ve çiçek tarhları gibi şeylerle ilgilenecektir. Mimarlar veranda kapıları gibi özellikleri seçerken, peyzaj mimarları yürüyüş yolu malzemelerine karar verir.

İzmir Peyzaj Mimarlığı

Mimar ile peyzaj mimarı arasındaki temel fark, mimarın çatıyla örtülü iç mekanları, peyzaj mimarının ise gökyüzüne açık dış mekanları tasarlamasıdır. Ancak bu roller örtüşebilir. Örneğin, bir mimar, dış cephe kaplaması ve teras döşemeleri de dahil olmak üzere evin dış malzemelerini belirler. Ancak peyzaj mimarı aynı zamanda ana evle uyumlu olması gereken zemin kaplaması ve istinat duvarı malzemeleri de önerebilir. Sonuçta mimarınız evinizin kat planını tasarlamaktan sorumludur, İzmir peyzaj mimarı ise bahçenizin düzenini oluşturur.

Decomes Mimarlık ofisindeki peyzaj mimarları ihtiyaçlarınıza, peyzajınıza ve ikliminize uygun bir plan oluşturarak paradan tasarruf etmenize yardımcı olur. İyi planlanmış bir arka bahçe tasarımı, daha sonra hataları tekrarlamanızı engelleyecektir.  Bu ve benzeri tüm projeler ve ayrıntılı bilgi için ofisimizle iletişime geçiniz.